Sukces młodych chemików

Sukces młodych chemików - Ani i Mateusza

Nasi chemicy - Ania i Mateusz

Często wydaje nam się, że doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, co czuje i myśli druga osoba. Poprzez nieświadomość i przeświadczenie prawdy ukrytej w utartych schematach wygłaszamy opinie. Nawet jeśli są one przychylne, bardzo często jednak błahe i nieadekwatne do pracy włożonej w sukces. Dla postronnego obserwatora wydawać by się mogło, iż wie, jak to jest brać udział w konkursie wiedzy. Określony zakres materiału, przykładowe zadania z poprzednich lat, odrobina chęci oraz tęgi umysł wystarczą, by poradzić sobie z kuratoryjnym wyzwaniem… Niestety, by wykazać swój poziom intelektu potrzeba znacznie więcej. Za każdym zdobytym laurem kryją się nieprzespane noce, zmęczone oczy, przeciążone umysły i poszarpane nerwy. Za każdym uśmiechem sukcesu chowa się ciężka praca, krótki sen, wyrzeczenia i nauka ponad przeciętne możliwości. Poza chęcią sprawdzenia siebie, nad konkursowiczami ciąży ogromna presja oraz odpowiedzialność. Do konkursu kuratoryjnego nie przystępuje się „od tak”, „z marszu”. Nawet najjaśniej świecące diamenty potrzebują oszlifowania i takim właśnie niełatwym zabiegom poddało się efektywnie dwoje uczniów naszej szkoły.

15.03.2017 r. dla reprezentantów dzierzgońskiego gimnazjum nastał wielki dzień próby – po miesiącach, a nawet latach przygotowań, po niełatwych eliminacjach szkolnych i karkołomnym etapie rejonowym, w którym nasi młodzi chemicy dali z siebie wszystko, czekała ich ostateczna próba sił. Po stresujących godzinach spędzonych nad zadaniami nadszedł nie mniej wyczerpujący czas oczekiwania na wyniki. Na szczęście wraz z oddanym sprawie sercem przyszła uskrzydlająca nagroda. Mateusz Sitek (kl. III c), uczeń ambitny i pracowity, zaskakujący w swym niezłomnym dążeniu do celu, po zaledwie kilku miesiącach przygotowań, zdobył zaszczytny tytuł finalisty Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego.

Anna Lipska (kl. III d), wschodząca gwiazda w dziedzinie nauk ścisłych, która chemii oddała się z radością i poświęciła jej niemalże każdy swój wolny poranek w ciągu ostatnich trzech lat nauki, osoba z wielkim umysłem i niespotykaną siłą ducha, otrzymała w tymże konkursie tytuł laureata. Tym samym wpisała się na sam szczyt osiągnięć uczniów Gimnazjum im. Jana Pawła II w Dzierzgoniu, bowiem jest pierwszą osobą, która dzięki swej wiedzy, umiejętnościom i pracy uzyskała w etapie wojewódzkim 90% punktów, tym samym zdobywając najwyższy laur konkursu kuratoryjnego zwalniający z części przyrodniczej egzaminu gimnazjalnego, a tym samym gwarantujący maksymalną ilość punktów przypadającą na ocenę ucznia w zakresie czterech przedmiotów: biologii, geografii, fizyki i chemii. Społeczność szkolną (niech) rozpiera duma z możliwości bycia świadkiem czerpania szczęścia z zasłużonych osiągnięć.

A do młodych chemików:

Pamiętajcie, że najbliższe Wam osoby były w tej walce sercem i duchem z Wami. Wiedzcie, że bez względu na wynik – tego konkursu, jak i kolejnych w przyszłości – jesteście zwycięzcami, ponieważ z każdym wyzwaniem podejmujecie walkę z najtrudniejszym przeciwnikiem – samym sobą.

Gratulujemy!!!!

Ada Piotrowska